על האתר

"ידיעה שיפוטית" הוא אתר משפטי, המבקש לעשות סדר בים הסוגיות המשפטיות המקיפות את השיח הציבורי והדיווחים התקשורתיים. בשנים האחרונות הלכו ותפסו ענייני משפט מקום מרכזי מאין כמוהו בעיתונים ובאתרי חדשות באינטרנט, בשידורי החדשות והאקטואליה ברדיו ובטלוויזיה, וכן בכיכר העיר של השיח ברשתות החברתיות.

בשצף התקשורתי אפשר למצוא, בין היתר: סיפורים על ארגוני פשיעה ו"עבריינים סלבריטאים" היוצאים ונכנסים באולמות משפט ובתי הכלא; מעשי פשיעה מזעזעים בתוך המשפחה, או מקרי אלימות, עבירות מין ורצח הנחרטים בתודעה הציבורית; סיפורים כלכליים על חברות ענק הנקלעות לחדלות פירעון או אילי-הון הנאבקים זה בזה בסיועם של פרקליטי צמרת; פרשות של שחיתות ציבורית ופוליטית, החל מבוחני נהיגה בעיר-שדה שקיבלו שוחד עבור הטיית מבחני נהיגה, ועד חקירות כנגד ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת; דיווחים מבתי הדין לעבודה על מאבקי התאגדות של עובדים ועל קיפוחם של עובדים על ידי מעסיקיהם.

בתווך, משתדל בית המשפט העליון למלא את תפקיד המגדלור המשפטי המיועד לו, וזאת הן באמצעות הלכות תקדימיות בתחום האזרחי ובתחום הפלילי, והן באמצעות התנגשות בלתי פוסקת עם הרשויות המבצעת והמחוקקת, במסגרת תפקידו כבג"ץ. תפקיד זה עבר התפתחות עם השנים, כאשר מעתירות של אזרחים פרטיים כנגד רשויות השלטון, בטענה שזכויותיהם קופחו, נתח ניכר מהעתירות כיום מוגשות על ידי ארגונים ציבוריים, במטרה לתקן ליקוי כללי מצד השלטון, וכן על ידי פלסטינים תושבי השטחים, שעבורם בג"ץ הוא ערכאת השיפוט הזמינה היחידה. שילוב תפקידיו של בית המשפט העליון משפיע גם על האופן שבו הוא פועל לקידומן של זכויות האדם בישראל, במצב של היעדר חוקה סדורה.

כל מערכת אנושית, ומערכת המשפט אינה שונה מבחינה זו, מורכבת מפרטים, בני אדם, על יתרונותיהם וחולשותיהם. גם מערכת אכיפת החוק – המשטרה, הפרקליטות, היועץ המשפטי לממשלה, שופטי בתי המשפט, מנהל בתי המשפט ונשיא בית המשפט העליון, שר המשפטים ואנשיו, כולם בני אדם, וההחלטות שהם מקבלים, המדיניות שהם מקדמים, הגישות הערכיות, המוסריות, המקצועיות וגם הפוליטיות המניעות אותם – כולן באות לידי ביטוי בתוצר הסופי של מערכת המשפט. ההיסטוריה המשפטית (וגם הציבורית, הפוליטית, הערכית) של ישראל הולכת ונכתבת מול עינינו.

המשפט איננו רק מה שכתוב בספר החוקים, בפסקי דין מפולפלים או במאמרים אקדמיים מחכימים. המשפט הוא גם מה שקורה באולמות המשפט, בחדרי הדיונים, בדיוני החקיקה בכנסת ובניירת שעל שולחן המתמחה הטרי בלשכת פרקליט המדינה. המשפט הוא גם השיקולים המניעים את הוועדה לבחירת שופטים, את ועדת השרים לחקיקה, את נציב תלונות הציבור על שופטים ואת נציבת הביקורת על הפרקליטות וגופי התביעה. המשפט הוא בפועלם של ארגונים ציבוריים לאיכות השלטון ולמינהל ציבורי תקין, לזכויות אזרח ולחופש מידע. המשפט הוא השיח הציבורי שיוצרים עיתונאים ופרשנים, היקף המידע העומד לרשותם, המשפיע בתורו על המידה שבה השיח הופך להיות מושכל, רציונלי, ענייני ומחובר למציאות.

כל אלה הם החומרים המזינים את חיינו, את השיח הציבורי, ואלה גם הנושאים המטופלים באתר "ידיעה שיפוטית". תקוותנו היא לשפר את איכות השיח הציבורי, על ידי הצגה מהימנה של עובדות, מבט ביקורתי על פעולתן של רשויות המשפט ובעלי התפקידים בה, השמעת דעות רעננות וקידום רעיונות המסייעים למושג "שלטון החוק" להפוך ממושא להלצה צינית מצד טוקבקיסטים, לערך חברתי מקובל וראוי.

יובל יועז – מייסד ועורך

yuval profile

עיתונאי לענייני משפט זה יותר מעשר שנים, ומרצה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, במרכז האקדמי פרס ובמרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת-גן, וכן בלשכת עורכי הדין ובפורומים ציבוריים נוספים. בעל תואר ראשון ושני במשפטים, מאוניברסיטאות תל אביב ו-Northwestern. שימש כתב ופרשן משפטי בעיתונים הארץ, ידיעות אחרונות וגלובס. פרשן משפטי קבוע ב"ערב חדש" בטלוויזיה החינוכית ובמגוון תוכניות רדיו וטלוויזיה נוספות, ובנוסף כותב בנושאים משפטיים ב"העין השביעית" ובירחון ליברל. מחבר הספר "תיק קצב", שיצא לאור ב-2010 ומתאר את מהלכיה של פרשת הנשיא לשעבר. זוכה אות אומ"ץ למאבק בשחיתות לשנת 2012. מתעניין בהליכים פליליים של פוליטיקאים ונבחרי ציבור; בהתפתחותן וקידומן של זכויות האדם באמצעות בג"ץ; ובפוליטיקה של מערכת המשפט, כולל מינוי שופטים, הליכי חקיקה ומדיניות משפטית.

הזמנת יובל יועז להרצאות

זכויות יוצרים ©

כל הזכויות בתכני האתר שמורות ליובל יועז, למעט מקומות שבהם מצוין אחרת במפורש. אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב אסור בהחלט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.