על סדר היום

השגיאות של עמית סגל

הפרשן הפוליטי עמית סגל פירסם בבלוג שלו מאמר תמיכה נלהב ב"פסקת ההתגברות" שאותו מקדמת מפלגת "הבית היהודי". מה חבל שמאמרו רצוף שגיאות. נתחיל:

עמית סגל מעלה על נס את פסק דינו של השופט אדמונד לוי, שכתב בדעת מיעוט בפסק הדין בעניין תוכנית ההתנתקות כי על בית המשפט לבטל את ההחלטה המדינית-ביטחונית של ממשלת ישראל לסגת משטחי רצועת עזה וצפון השומרון. "עשרה שופטים התירו להחריב 10,000 בתים", כותב סגל (למען הדיוק ההיסטורי, יש לציין שברצועת עזה התגוררו נכון לשנת 2003 כ-8,000 ישראלים. אפילו בעתירת המפונים עצמם לבג"ץ נכתב שבגוש קטיף מתגוררים 9,000 איש. קשה להאמין שהם התגוררו ב-10,000 בתים).

זו טענה שחוזרת על עצמה בתקופה האחרונה, בעניינו של בג"ץ: מאחר שהוא "לא הגן" על המתנחלים תושבי גוש קטיף, הרי שאין לקבל את הנימוק שבית המשפט מגן על מיעוטים, ולכן כביכול מוצדק לחוקק את "פסקת ההתגברות". זו טענה מופרכת בכל היבט שלה. בעניין תוכנית ההתנתקות, צריך להבחין בין סוגיית הביקורת השיפוטית על עצם ההחלטה המדינית-ביטחונית של הממשלה לממש את ההתנתקות (ביקורת על הרשות המבצעת) לבין סוגיית הביקורת השיפוטית על חוק פינוי-פיצוי (ביקורת על הרשות המחוקקת).

בהקשר של עצם יישום ההתנתקות, מבקרי בג"ץ באים אליו למעשה בטענות על כך שהוא לא נתן את פסק הדין האקטיביסטי ביותר שניתן להעלות על הדעת, אקטיביזם מעבר לכל דמיון, בדמות הוראה של בית המשפט לממשלה להימנע ממהלך ביטחוני-מדיני השקול לחתימת הסכם שלום או יציאה למלחמה. אין בית משפט בעולם שייתן פסק דין כזה. הנושאים אלה אינם שפיטים, גם לא בישראל. האם מבקרי בית המשפט אכן מאמינים שבית המשפט מוסמך להורות לממשלת ישראל לצאת למלחמה או לבטל הכרזת מלחמה?

בהקשר של חוק פינוי-פיצוי, הרי שבניגוד לזעקות של סגל, בית המשפט דווקא נתן סעד למפוני ההתנתקות, ואפילו סעד מרחיק-לכת: הוא לא הסתפק בביטול סעיפים מסוימים בחוק פינוי-פיצוי שהגבילו את סכום הפיצויים שקיבלו המפונים, אלא הוסיף ו"כתב" בסעיפים הללו סכומים חדשים, גבוהים בהרבה, מבלי להמתין למחוקק, כדי שהמפונים יקבלו פיצוי הולם. את זאת עשה בית המשפט תוך שהוא מתבסס על, לא תאמינו, חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. אותו חוק שהממשלה מבקשת לסרס כעת, בעידודו הנלהב של סגל.

הלאה. עמית סגל כותב ששופט שלום פסל חלק מפקודת מס הכנסה שאישרה הכנסת. הוא שוגה כמובן. להבדיל מפסק דין של בית המשפט העליון המבטל דבר חקיקה, כאשר השופט דוד רוזן, שהיה אז אכן שופט שלום, הצהיר על בטלות סעיף בפקודה, לא הייתה לקביעה זו שום השלכה מעבר לעניינם של שני הצדדים שהתדיינו לפניו.

עמית סגל כותב שהביקורת החריפה הנשמעת על הצעת "פסקת ההתגברות" היא "ניסיון בריוני להלך אימים", המתנהל "לא על בסיס עובדות אלא על בסיס היסטריה". מוטב לעמית סגל שייטול קורה מבין עיניו. מי שפועל כבריון המהלך אימים איננו בית המשפט, אלא אותם שרים וחברי כנסת מהקואליציה, הנחושים לערוך שינוי חוקתי מטלטל בלי לשקול אפילו מקצת מהמשמעויות מרחיקות הלכת שייצור שינוי כזה; בניגוד לדעתם של כל המומחים למשפט חוקתי בישראל; ובדרך של תמיכה בהצעת חוק פרטית, תוך עקיפת מערך הייעוץ המשפטי של הרשות המבצעת. אז מי כאן בדיוק הבריון.

עמית סגל טוען שבג"ץ ביטל את "חוק ערוץ 7", שהיה לשיטתו בסך הכול "חוק שנועד לאפשר גם לימין תחנת רדיו משלו". הוא רק שוכח לספר שהחוק הזה נתפר למידותיו של ערוץ 7 באופן החותר תחת עקרון שלטון החוק, כך שנקבע כי רק מי שהפר את חוק הבזק והשידורים במשך כמה שנים רצופות, יהיה זכאי לקבל רישיון שידור.

עמית סגל כותב שהשופט נעם סולברג כתב לאחרונה בפסק דין, ש"ידי בג"ץ מלאו באינספור עתירות של עמותות פוליטיות שביקשו תקדימים משפטיים ותהילה מול התורמים". הוא אפילו מביא ציטוט מפסק הדין של סולברג: "זמן שיפוטי יקר יורד לטמיון, תוך מתן העדפה בהקצאת משאבים שיפוטיים לעותר שרב את ריבו של האחר". עמית סגל שוגה כמובן. פסק הדין שממנו מצטט סגל לא ניתן בעתירה של "עמותה פוליטית" או של עמותה בכלל, המגישה עתירה ציבורית בשם אינטרס ציבורי רחב, אלא בעתירה שהגיש אדם פרטי נגד רשות המסים, בעניינם של אנשים פרטיים אחרים. אותו אדם, שזכה למקלחת צוננים מוצדקת מסולברג, באמת רב את ריבו של האחר (שיכול היה לעתור אך בחר לא לעשות זאת). לא כך ה"עמותות הפוליטיות" שסגל מנסה להשחיר.

עמית סגל כותב ש"בג"ץ מתיימר לדבר בשם הגנה על המיעוטים אך ברוב המקרים לא הושיט להם את העזרה". מוזר, נדמה לרגע שסגל מתרתח על כך שבג"ץ דוחה את הרוב המוחלט של העתירות המוגשות לו. אולי בית משפט יותר אקטיביסטי היה מספק את סגל. זה רק, איך נאמר, לא מתיישב עם התמיכה שלו ב"פסקת ההתגברות".

רשומה רגילה

10 מחשבות על “השגיאות של עמית סגל

 1. gfdjhgfd הגיב:

  המקסים פה זה העובדה שרוב העם מרגיש בנוח יותר עם סגל אל אף הצהרותיו שהוא סובייקטיבי ולא עם יובל "איש האמת והאובייקטיביות" אפילו למען צו החנפנות.
  לא נורא, איש מקסים ואובייקטיבי שלי, אם עוד קצת מאמץ ואולי תצליחו סוף להגשים את חלומכם להחליף את העם, ואם לא להחליף אותו לפחות להשתיק אותו לנצח.

 2. מזל וברכה הגיב:

  מזמן כבר איבדתי אמון בעמית סגל, שנהיה יותר ויותר השופר של הימין ההזוי.
  מזל שקיימים אנשים כמו יובל יועז, שעושים מלאכתם קודש והאמת היא נר לרגליהם.

 3. תמי הגיב:

  הטור של יועז הוא מלאכת מחשבת של דמגוגיה והטעיה. העובדות שנכונות בו לא חשובות, והעובדות החשובות בו לא נכונות.
  דוגמא ממש קטנה – כן פונו 10 אלף איש. זה כולל את צפון השומרון, שמעת עליהם?
  גם כל השאר קשקשת.
  ממליצה לכולם לקרוא את Roni Eitan בטוויטר, שמפריך את כל הטעונים המגוחכים שניתנו כאן.

 4. אטון הגיב:

  בחרת לא להתייחס לנושא הצווי מעצר עד תום ההליכים שהוצאו לנערות מסכנות בהתנתקות ולפסק הדין המעוות של תושבי עמונה. אם אתה מאמין באמת ובתמים שהשופטים פוסקים על פי החוק ולא לפי תפיסת עולמם הפוליטית אתה או נאיבי או עוצם עיניים בכוונה.

 5. moshe הגיב:

  מחבל תקשורתי בנו של מחבל אמיתי, מנסה לחנך לדמוקרטיה. משפחת סגל תמיד ידעה איך להציג את המציאות באור אחר.

 6. אמיר חרמוני הגיב:

  ליובל
  כל פעם אני מתפעל מחדש על הבריאות, הידע השנינות והיכולת שלך להציג נושא מורכב לאנשים "פשוטים" כמוני
  יישר כוח

 7. Beny natan הגיב:

  ביהמש העליון דחה לאחרונה ערעור בו הכנ"ר סירב להגיב ל 4 צווים של השופט חגי ברנר על מעללי הנאמן איתן ארז עו"ד שעשק את קופת הכינוס אישר הוכחות חוב מזוייפות של לקוח משרדו כשהוא מסתיר עובדה זאת מזייף נוכחת חוב לתיק שנסגר ומשלם כביכול לאותו "נושה" לא ריים הכס נכנס לכיבו הפרטי שאר המימושים של נכסי נדלן יקרים הם ביזה .הדיא הוא שאיתן ארז השרלטן גנב לכיסו הפרטי תמורתה של דירת סטודיו עם חניה מקורה שוויה מעל חצי מיליון דולאר.העליון מתעלם מעובדות שבפניו דנציגר בראש ההרכב יחד עם ענת ברון וסולברג מגלים ריפיון משפטי שיחזור לבהימ"ש העליון כבומרג על חוסר מקצועיותו והתרת שחיתות וגזל של נאמן בימ"ש היא הדופטת זייפנית הפרוטוקלים ורדה אלשיך בהסכמת הכנ"ר. למרות החלטה רודמת לדון בצרוף ראיות של קלטת בקולה של אלשיך בה היא מתגלית כחולת נפש של ממש בודה אירועים שלא היו ולא נבראו מעלילה על מתדיין סיפורי זוועה.סירב לדון והתעלם מהחלטתו.המסקנה הבלתי נמנעת אין שופטים בירושלים
  הם אינם ראויים להגנת הציבור מפני שהם פועלים למען עצמם ולמעמדם לפני הכל.המתדיין הוא קורבן קפקאי לריפיון מערכת השפיטה.
  דווקא השרה שקד שלא בכוונתה מרעננת את מערכת השיפוט בהכנסת שופטים עליונים מקצועיים .

 8. פוסטא הגיב:

  אפשר לשמוע את תגובתך לגבי שאר הדוגמאות שהוא נתן, כמו אישור לעצור אוטובוסים שהיו בדרך להפגנה, או מעצר עד תום ההליכים לילדות בנות 14? איפה בדיוק ההגנה על זכויות המיעוט?

 9. חשוב ביותר!
  והבעייה היא שאת הקשקשת הזו אמצו אל ליבם בחום רב מגיבים רבים שמשכפלים אותה וממלאים את הרשת ברעש הזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.