על סדר היום

מנדלבליט יוצר שלב מקדמי חדש בדרך לחקירה פלילית נגד נתניהו

על הודעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בעניין הבדיקה המתנהלת נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, נדמה שנולד הביטוי – מעט מדי ומאוחר מדי. מאוחר, מכיוון שהיא באה בעקבות שבועות ארוכים של פיסות מידע שדלפו על-אודות הפרשה, ולמעשה לא חידשה דבר; ומעט, מפני שאין בה כל מידע חדש, מלבד אשרור רשמי להחלטתו של היועץ המשפטי לקיים "בדיקה מקדימה" נוכח החשדות העלומים.

תחת זאת, הודעת היועץ מעלה חשש שהיועץ מנדלבליט מייצר משוכה נוספת, חדשה, בדרך לחקירה פלילית מלאה כדת וכדין, וזאת משיקולים זרים ותוך אפלייתם לטובה של פוליטיקאים בכירים. כך עולה מצירוף שתי ההחלטות המונחות בשלב זה על שולחנו של מנדלבליט, האחת עוסקת בסטטוס ההליך החקירתי, והשנייה בהיקף המידע שיימסר לציבור בשלב הנוכחי.

עד לפרסום ההודעה התנהלה ה"בדיקה המקדימה" במתכונת של בדיקה "חסויה". דהיינו, משרד המשפטים ומשטרת ישראל לא פירסמו לציבור כל הודעה, לא על תוכן החשדות הנבדקים ואף לא על עצם קיום הבדיקה. חסויה, אך לא סמויה – שאחרת, היו חוקרי המשטרה ממהרים להוציא צו איסור פרסום על הפרטים. אין בדברים אלה משום עידוד לנוהג המשטרתי לעשות שימוש-יתר בצווי איסור פרסום, אך עובדה שבעבר עשתה בהם המשטרה שימוש נרחב, לרבות בחקירות שחיתות נגד נבחרי ציבור. פירוש הדבר הוא שבפרשה החדשה, אין סיבה להניח שמצויים פרטים שלא אמורים להגיע לידיעתם של נתניהו ומקורביו.

בתחילת השבוע החליט מנדלבליט להניע את הפרשה אל השלב הבא שלה. ומהו השלב הבא? לא העברתה מסטטוס של "בדיקה מקדימה" לחקירה פלילית מלאה – אלא מ"בדיקה" חסויה ל"בדיקה" גלויה. הנחיית היועץ המשפטי לממשלה עצמו, שפורסמה בדצמבר 2015 (בעקבות עתירה לבג"ץ שבה ייצגתי את העותר, ומייצגו כעת בעתירת-המשך – גילוי נאות) קובעת כי אם הראיות שנאספו מגבשות תשתית ברמה של "חשד סביר", הרי שיש לפתוח בחקירה פלילית מלאה, שבה ניתן בין היתר לזמן את החשוד לחקירה באזהרה, לקיים חיקורי דין ועימותים, ועוד.

החלטת היועץ המשפטי לממשלה לעבור ל"בדיקה" גלויה, מבקשת מאיתנו להאמין שהפרטים שנאספו עד עתה בבדיקה הצדיקו עליית מדרגה, תוך יצירת שלב-ביניים חדש, אך לא לדרגת "חשד סביר". זו נראית כהתנהלות בלתי סבירה, ולא רק בגלל הקושי האנליטי לתת ערכים מספריים מוחלטים להגדרות נזילות כמו "תשתית ראייתית ראשונית" ו"חשד סביר".

נוהל ה"בדיקה המקדימה" נגוע כולו בחשש לשקילת שיקולים זרים, כאילו תדמיתו הפוליטית של איש הציבור הנחקר, או הזעזוע הפוליטי שייגרם עקב זימונו לחקירה באזהרה, אמורים לעניין את מערכת אכיפת החוק. דוגמה לאותם שיקולים זרים קיבלנו אך באחרונה, בעת שמפכ"ל המשטרה רוני אלשייך טרח להשמיט את שמה של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, מהודעת המשטרה בדבר מציאת תשתית ראייתית להעמדה לדין בפרשת המעונות.

הודעתו של מנדלבליט, לא רק שהיא נעדרת כל מידע בדבר החשדות המיוחסים לנתניהו, אלא שהיא אף טורחת להזים את הפרטים שפורסמו בתקשורת בימים האחרונים כבלתי נכונים. התנהלות היועץ המשפטי בפרשה זו עד כה איננה מפיגה את החשש שמערכת אכיפת החוק ממשיכה להעניק לראש הממשלה מעטפת ציבורית מגוננת, במקום לפעול בענייניות.

פורסם לראשונה בעיתון "הארץ" 11.7.2016

רשומה רגילה

מחשבה אחת על “מנדלבליט יוצר שלב מקדמי חדש בדרך לחקירה פלילית נגד נתניהו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.