על סדר היום

ניגודי העניינים של נתניהו, ניגודי העניינים של מנדלבליט

מסמך: חוות-דעת היועמ"ש בנושא ניגוד עניינים של שר התקשורת נתניהו

מחשבות ראשונות בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בעניין ניגודי העניינים של שר התקשורת בנימין נתניהו, נוכח חברותו עם שאול אלוביץ, בעל השליטה בחברות בזק, yes, יורוקום, פלאפון ואתר וואלה!:

1. חוות הדעת היא בהתאם לכללי ועדת אשר למניעת ניגוד עניינים. הכללים האלה אינם מושלמים. ובהתאם לכך, גם חוות הדעת הזו לא מונעת הרמטית כל ניגוד עניינים שהוא. היא לא מונעת, למשל, מנתניהו ליזום חקיקה בנושאי תקשורת, גם אם זו תשפיע מאוד על אלוביץ ובזק.

2. התחומים שנתניהו יהיה מנוע מלעסוק בהם יועברו לאחריות שר אחר. כרגע מדברים על שר התיירות יריב לוין. נראה לי שזה סוג של ישראבלוף. קשה להאמין שהשר לוין יקבל, במסגרת הסמכויות שיקבל במשרד התקשורת, החלטות שלא יהיו מקובלות על נתניהו, בנושאים שבהם יש לנתניהו מניעות עקב ניגוד עניינים. זאת, בין היתר, נוכח העובדה שמנכ"ל משרד התקשורת, שימשיך לרכז את העבודה המקצועית גם בנושאים שיועברו מאחריות נתניהו לאחריות לוין, הוא שלמה פילבר – איש מובהק של נתניהו. אז מה הועילו חכמים בתקנתם.

3. בסביבת נתניהו כבר מתמרמרים וטוענים שמופעלת כאן "נורמה כפולה", כלומר שנתניהו מקבל התייחסות יותר מחמירה במקום ששרים אחרים קיבלו הקלות – למשל כאשר משה כחלון כיהן כשר התקשורת. על כך יש לומר – גם אם בעבר התקבלו החלטות מוטעות, ומקילות מדי בתחום מניעת ניגודי עניינים, אין פירוש הדבר שצריך להנציח את הטעויות ולהמשיך לקבוע הוראות מקילות מדי.

4. מעבר לכך, לא ברור שהטרוניה נכונה. גלגלי המערכת הסתובבו כאן כל-כך לאט, שההחלטה בדבר ניגודי העניינים של נתניהו בתפקידו כשר התקשורת, ניתנו היום באיחור אופנתי, למעלה משנה לאחר שהחל לכהן בתפקיד זה. עד עכשיו הוא נהנה מחופש מוחלט בתחום. האם מעכשיו ייבדקו בדיעבד גם ההחלטות שקיבל במהלך השנה הזו? אני לא מציע להיות יותר מדי אופטימיים בהקשר הזה.

5. נתניהו הוא ככל הנראה אחד המומחים המובילים בעולם בהתנהלות מול כלי תקשורת מרכזיים תוך יצירת סיטואציות-ביניים מתמשכות, שגורמות לאותם כלי תקשורת להיות תלויים בהחלטותיו במשך תקופה ארוכה, ולפיכך יש להם אינטרס מובנה להיות נחמדים כלפיו. על-פי הטענות, כך היה גם ביחס לאתר וואלה!, המעניק לנתניהו יחס מלטף מזה זמן רב. האם פירושה של ההחלטה מהיום, שמשמעותה שנתניהו יפסיק לקבל החלטות הנוגעות לגורל וואלה!, חברות-האם שלו ובעלי השליטה בו, היא שנחזה בשינוי ביחסו של האתר לראש הממשלה? יהיה מעניין לגלות, על-פני השבועות והחודשים הקרובים.

6. יש משהו אירוני בכך שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מכתיב הוראות מגבילות לראש הממשלה נתניהו בשל ניגודי עניינים. הרי כלפי מנדלבליט עצמו נטען שהוא נגוע בניגודי עניינים ביחס לראש הממשלה נתניהו, מתוקף תפקידו הקודם כמזכיר הממשלה (גילוי נאות: אני הייתי בין מי שטענו זאת, לרבות בבג"ץ). אפילו נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אשר גרוניס, שהיה יו"ר ועדת האיתור שהמליצה על מנדלבליט לתפקיד, חשב שהוא פסול מלכהן כיועמ"ש בשל הנימוק הזה. אז מנדלבליט הוא עכשיו שומר-החומות בנושאי ניגוד עניינים של חברי הממשלה. קשה שלא לראות כאן את הנימוק לכך שהיועץ המשפטי צריך להיות נקי מכל רבב. בכל מצב אחר, ניטל ממנו חלק מהצידוק הערכי להכתיב נורמות לאחרים.

רשומה רגילה

מחשבה אחת על “ניגודי העניינים של נתניהו, ניגודי העניינים של מנדלבליט

  1. יוריק קרמר הגיב:

    יובל יועז צודק בכל מלה שהוא כותב. היועץ המשפטי התמהמה ללא כל סיבה בהחלטתו.
    "העברת הסכמכויות" של נתניהו ליריב לוין או שר אחר מטעמו – הן פיקציה מוחלטת.
    לצערי, קוראי יובל יועז אינם מבוחרי נתניהו. אלה, הנפגעים על ידו, אינם מבינים את מצבם וממשיכים להצביע בעד גורם הפוגע בהם. המינויים הפוליטיים המרובים וה"טענות" כלפי המחליטים (כמו היועץ המשפטי) הן טענות סרק שנשמעות מטעם.
    חבל שהדברים אינם מגיעים לידיעת בוחריו של האיש וחבל יותר שראש "האופוזיציה" רודף אחרי כסא במקום לרדוף את ראש הממשלה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.