על סדר היום

מדינת החוק של מירי רגב

פיגוע

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, כתבה לשרת המשפטים מכתב, בדרישה שלא להמשיך ולממן באמצעות הסנגוריה הציבורית מתן ייצוג משפטי למחבלים ולרוצחים. "ממשלת ישראל מממנת מכספי הציבור את ייצוגם המשפטי של אותם מחבלים", כתבה רגב לשרה איילת שקד, "ומעמידה לרשותם את מיטב הסנגורים והמשפטנים בישראל, לרבות מומחים שונים. אני ערה לחשיבות הייצוג במדינת חוק דמוקרטית אך מחבלים צריכים לממן זאת מכספם הפרטי ולא מכספי אזרחי מדינת ישראל אותם הם מנסים לרצוח. הפרדוקס הזה חייב להיפסק".

אניח, לטובת רגב, שהיא לא חשבה עד הסוף על הצעתה, בטרם הזדרזה לשגר את מכתבה לשרת המשפטים. שהרי, הפרדוקס האמיתי איננו זה שעליו מצביעה כביכול רגב, אלא טמון בהצעתה שלה. בישראל, בתי המשפט הפליליים הרגילים (ולא מערכת המשפט הצבאית) היא זו השופטת טרוריסטים, בהתאם לחוק העונשין הרגיל. דהיינו, מפגע הדוקר למוות עובר אורח בצומת רעננה, יועמד לדין באשמת רצח, בהתאם לחוק העונשין, בבית משפט מחוזי רגיל.

אפשר להעלות על הדעת גם אפשרויות אחרות, היוצאות מנקודת הנחה שפעולות טרור שכאלה שייכות לקטגוריה משפטית אחרת, הדומה יותר לדיני מלחמה. המשפט הבינלאומי ודיני המלחמה מכירים הרי גם בקונספט של לוחמים בלתי חוקיים, דהיינו טרוריסטים. אבל זה איננו המצב המשפטי בישראל. רצח עקב פעולות טרור מטופל בידי המשפט הישראלי כמו כל רצח אחר, על רקע פלילי. האידיאולוגיה או המוטיבציה הטרוריסטית נלקחות בחשבון רק בשלב גזירת הדין, לא בשלב הכרעת הדין. בעבירות רצח זה ממילא חסר חשיבות, מאחר שהעונש האוטומטי הוא מאסר עולם, וכל מה שבית המשפט יכול לעשות הוא להטיל באופן סימבולי מספר מאסרי עולם – כמספר הקורבנות באותו פיגוע – שירוצו באופן מצטבר.

מה תפקידה של מערכת המשפט, איפוא, בבואה להעמיד לדין ולשפוט את אותם "מחבלים" שעליהם דיברה רגב? התשובה היא – לקבוע שהם אכן מחבלים. בסוף המשפט, לא בטרם החל. זה אולי לא מובן באופן אינטואיטיבי לרגב ולאנשים אחרים הצופים בסרטוני ווטסאפ המתעדים את הפיגועים הללו, אך בישראל, שהיא מדינת חוק, יש צורך שבית משפט ירשיע אדם בביצוע מעשה טרור, בטרם תוכל השרה רגב לכנותו "מחבל". כל עוד לא הורשע, הוא בגדר חשוד או נאשם בביצוע מעשה טרור. למרות שכתבי הרדיו והטלוויזיה ממהרים לכנותו "מחבל". בדיוק כפי שלאחר שירה ביצחק רבין במרכז תל אביב, היה יגאל עמיר החשוד ברצח רבין, ובמהלך משפטו הנאשם ברצח רבין. רק עם הרשעתו ניתן היה להגדירו כרוצחו של רבין. ככה זה במדינת חוק.

אם ה"מחבל" של רגב עומד לדין בבית משפט ישראלי, תפקידו של בית המשפט לקבוע אם הוא אכן מחבל. כלומר, אם ביצע את העבירה שבה הוא מואשם, אם לאו. במקרה שאין מחלוקת שהוא אכן זה שביצע את המעשה, כלומר שירה, או דקר, צריכה התביעה להוכיח את המחשבה הפלילית של הנאשם. אדם הלוקה בנפשו ואינו אחראי למעשיו אינו יכול לעמוד לדין פלילי. זה תפקידו של בית המשפט. אני משוכנע שממשלת ישראל, ושרת התרבות והספורט בתוכה, לא היו רוצים להפוך את בתי המשפט לחותמת גומי, המרשיעים בלא משפט את מי שהתקשורת, המשטרה או השב"כ מגדירים כמחבל.

כל עוד טרוריסטים עומדים לדין בישראל בהתאם לחוק הישראלי, מן הראוי שהחוק הישראלי יפעל באופן הראוי. לסנגור יש בסיטואציה הזו תפקיד חשוב ביותר. עליו להגן על הנאשם, ולגרום לתביעה לעשות כראוי את תפקידה – להוכיח את ביצוע המעשה על ידי הנאשם, ולהוכיח את מחשבתו הפלילית. אם מדינת ישראל תפסיק לספק למי שרגב מגדירה מלכתחילה כמחבל ייצוג משפטי, לא נוכל עוד לקרוא לעצמנו מדינת חוק. בתי המשפט ירשיעו נאשמים שאינם מיוצגים משפטית, בין אם הם אכן אשמים במעשה או לא. המשטרה תוכל לעצור חשודים, הפרקליטות תגיש כתבי אישום, רגב תגדיר את כולם "מחבלים" ותשלול מהם ייצוג משפטי מלכתחילה, ובתי המשפט ירשיעו. זו מערכת הצדק שרגב שואפת אליה.

אבל כל אלה הם דקדוקי עניות, במציאות שבה הממשלה מעודדת אזרחים לירות ולחסל את מי שהם חושדים בו כמחבל. אולי זו הגירסה הנוכחית של סיכול ממוקד. אולי זה גזר דין מיידי. בכל מקרה, במציאות כזו אין מקום לעקרונות של משפט וצדק.

רשומה רגילה

2 מחשבות על “מדינת החוק של מירי רגב

  1. אורי הגיב:

    למה מה היה לפני שייסדו את הסנגוריה הציבורית?! כמו שהיינו מדינת חוק וסדר לפני הקמת הסנגוריה הציבורית, כך נמשיך להיות חרף קיומה כאשר מכספי משלם המסים הישראלי לא ימומן ייצוג משפטי למחבלים המפגעים בכולנו.
    עודף שמאלנות רדיקלית לנוכח מרחץ הדמים הסכינאי המתרחש ברחובותינו בימים אלה לא מוסיפה כבוד לאינטליגנציה שלך.

  2. ראובן הגיב:

    אם אדון יועז לא מבין שאנחנו במלחמה, אז כנראה שטוב לו במזגן ובפלורסנט. כל מדינה מתקדמת היתה נוהגת בדיוק כמונו. מחבל עם סכין – כדור למרכז מאסה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.