על סדר היום

חשין מעולם לא סלח לי

חשין ערוץ 10

כסטודנט למשפטים, התאהבתי במישאל חשין. כמו כולם כמעט. אתה יושב בספריות, קורא פסקי דין, חלקם משמימים במכוון, כתובים בלשון אפרפרה, טכנוקרטית, מנותקת, ולפתע – בן-אדם. בצבעים עזים. עם יצרים. עם מחשבות. עם היסוסים. עם התלבטות. עם כתיבה בגוף ראשון וחרך שנפתח אל מה שמתרחש מאחורי הקלעים של אולם בית המשפט, בלשכתו ובראשו של השופט. וגם העמדות שהפגין כמובן. אומץ הלב. הישירות. המוסריות.

אחר-כך הפכתי לכתב משפט ב"הארץ", כשנתיים ומחצה לפני שחשין פרש מכס השיפוט. זכיתי לסקר אותו. ישבתי שעות באולמות המשפט בעת שישב בראש הרכבים וניהל את הדיונים. עיניי נפערו לרווחה. זהו חשין, בשר ודם, הדמות המיתולוגית-למחצה מספרי הפד"י. הטמפרמנט שלו היה גלוי לכל. הוא יכול היה לרעום על עורכי דין, ממש להשפילם על חוסר מקצועיותם, על טיעון מופרך או מילה שאינה במקומה. אבל בימים אחרים, כשרוחו הטובה שרתה עליו, לא היה תענוג גדול יותר מלהימלא באולמו. הוא השכיב את כולם מצחוק, היה לו הומור נפלא שיכול היה להתבטא בהבעת פנים, במילה, במחווה שבבת אחת רוקנה את האוויר מהאווירה הפומפוזית השורה ממילא על היכל השיש הירושלמי.

עם הזמן, היכרותנו קיבלה ממד יותר אישי ובלתי-אמצעי. נפגשנו בכנסים. הוא סיפר לי שהוא קורא את כתיבתי, והביע את הערכתו. כשהגיע מועד פרישתו מהעליון, ביקשתי לראיינו עבור מוסף "הארץ". לא הייתי היחיד. הוא קיבל פניות מעשרות עיתונאים, שכולם רצו לזכות בראיון הפרישה של חשין. הוא בחר לבסוף בי לראיון מודפס נרחב, ובדנה וייס לראיון טלוויזיוני מצומצם. ישבנו שעות על שעות בלשכתו. היה זה אחד הימים שרוחו הטובה שרתה עליו. הוא אמר לי שהוא אוהב אותי כמו בן. הוא התעניין במכשיר ההקלטה הדיגיטלי שהנחתי על השולחן בינינו. ישבנו, שוחחנו על מגוון רחב של נושאים, הוא התמסר לראיון.

כשיצאתי מהראיון, בדרך חזרה לתל אביב, התקשר עורך המוסף, לשאול אם יש כותרות. אני נשבע, לא יכולתי לדעת בוודאות שאכן יש באמתחתי ציטוטים מפוצצים. הייתי צריך לנבור בהקלטות ובתמליל מאוחר יותר, כדי להבין שאני מחזיק בחומר נפץ. הראיון היה משופע באמירות חדות, נוקבות, כאלה שחשין נראה כמי שהמתין זמן רב עד שיכול היה לתת להן דרור. אחת מהן, שנגעה לחילוקי הדעות שלו עם ברק בעניין פרשת איחוד המשפחות, הייתה נפיצה במיוחד. מערכת "הארץ" החליטה לתת לה פומבי ככותרת ראשית של העיתון, יממה אחת לפני שהראיון המלא מתפרסם במוסף, על-פני עמודים רבים.

הפרסום הזה עורר גלים. חשין עלה לשידור אצל רזי ברקאי והתנצל פומבית בפני אהרן ברק. הוא גם טען שהפרסום הוציא את הדברים מהקשרם. הטענה הזו לא נכונה, הם הובאו בהקשרם המלא והמדויק, ומערכת "הארץ" גם וידאה זאת בדיעבד. אך הוא מעולם לא טען שלא אמר את הדברים.

חשין כעס עליי מאוד. טען שעשיתי לו עוול. דרש שאתנצל. סירב ללחוץ את ידי בכנסים שבהם נפגשנו. אני התבצרתי בעמדתי. טענתי שאין לי על מה להתנצל. שפעלתי בשיא המקצועיות. פעם אחת אמר שביחס לכתבה המלאה אין לו שום טענות. הוא פשוט הזדעזע מהבלטת הציטוט הנפיץ ההוא בידיעה נפרדת, בראש עמוד השער של "הארץ", וחשב שהיא לא הוגנת. התעקש שעשינו לו עוול. הצטערתי מאוד על ניתוק הקשר עם חשין, אך הגאווה המקצועית מנעה ממני להתנצל.

עם השנים מתחילים לראות את הדברים אחרת. אולי היה משהו בדבריו. לא עשיתי לו כל רע, אך בסופו של דבר "נפלה עליו מכת חושך", כפי שאמר באותו בוקר נמהר לרזי ברקאי, ופגעה בו. רציתי שימחל לי. פניתי אליו, כתבתי לו, ניסיתי לפייס אותו. אך מישאל חשין היה עקשן גדול. פניותיי אליו לא נענו. היד המושטת נותרה באוויר. אהבתי למישאל חשין לא נפגמה בשל כך. מזווית שונה בתכלית מזו של הסטודנט הצעיר שנחשף לראשונה לכתביו, המשכתי לאהוב אותו על מה שהיה. על האדם והמשפטן שהיה.

רשומה רגילה

2 מחשבות על “חשין מעולם לא סלח לי

  1. חגי נהיר הגיב:

    אחת התופעות הקבועות – והמאוסות – הנלוות למותו של אדם (ובייחוד דמות ציבורית) היא "הספדים" שבהם המספיד מדבר בעצם על עצמו: "חשין סיפר לי שהוא קורא את כתיבתי, והביע את הערכתו"; "הוא אמר לי שהוא אוהב אותי כמו בן." מר יועז מתאר את התרעומת של חשין כלפיו, וחש כי אינה מוצדקת (אני נוטה להסכים עימו, בהנחה שהעובדות המפורטות בטקסט שלמות ומדוייקות), ואף על פי כן הוא המשיך לאהוב את מישאל חשין. המסר הוא אפוא, יובל יועז – אדם דגול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.