על סדר היום

מה וינשטיין באמת אמר לשרה מירי רגב

מירי רגב
לא צריך השכלה משפטית כלשהי, צריך רק לדעת לקרוא עברית כדי לגלות שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לא עשה את מה ששרת התרבות והספורט, מירי רגב, הודיעה בחגיגיות בטלוויזיה שהוא עשה. הוא לא "שיתף איתה פעולה", הוא לא "החליט כפי שהציעה", הוא פשוט העמיד אותה על מקומה. אבל לא במילים מספיק ברורות, כנראה.

במשבר שהתפתח סביב שאלת קיום משחקי כדורגל בשבת, הנה בתמצית מה שהציעה השרה רגב: היא הציעה שהוא "יאפשר מדיניות אי-אכיפה למשך 60 יום", והיא הציעה "הצעת פשרה" שלפיה קבוצות שיש בהן לפחות 7 שחקנים דתיים שאינם רוצים לשחק בשבת, לא ישחקו, כך שבאופן כללי תינתן לקבוצה הזכות להחליט אם היא משחקת בשבת, אם לאו.

הנה מה שכתב לה היועץ וינשטיין: "מן המפורסמות הוא, כי מקדמת דנא מתקיימים בישראל משחקי כדורגל במסגרת הליגות השונות בימי שבת, וזאת מבלי שהוצאו היתרים בעניין לפי סעיף 12 לחוק שעות עבודה ומנוחה. לצד זאת, ננקטת מדיניות של אי-אכיפה בתחום, ובאופן האמור נשמר הסטטוס-קוו הקיים בענייני דת ומדינה בתחום זה במשך עשרות שנים".

תרגום לעברית קלה, אם הניסוח הזה היה משפטי מדי עבור מישהו: תמיד שיחקו כדורגל בשבת, עם או בלי קשר לחוק שעות עבודה ומנוחה. עובדה שהחוק הזה, שנחקק לפני יותר מ-60 שנה, לא חל עד היום על משחקי כדורגל בשבת, ולעובדה הזו יש משקל די גדול כשבאים לשנות משהו היום. ומלבד זה, אנחנו, מערכת אכיפת החוק, נוקטים מדיניות של "אי-אכיפה", כלומר שגם אם מישהו יבוא ויתלונן, אנחנו בהגדרה לא נפעל לאכוף את החוק הזה על תחום משחקי הכדורגל. ומדיניות האי-אכיפה הזו איננה קשורה בשום צורה אלייך, כבוד שרת הספורט, או לבקשה שלך מהיועץ המשפטי לקיים מדיניות אי-אכיפה למשך פרק זמן כלשהו. זה התחיל לפנייך, וכנראה יימשך גם אחרייך.

נמשיך. עוד כותב היועץ המשפטי לשרת הספורט: "בימים אלה הובא לפתחי הדיון בסוגיה, בין היתר על רקע ההליך המתנהל בבית הדין לעבודה מזה, ופנייתך שבסימוכין מזה. ברי כבר עתה, כי לא דבר פשוט הוא לשנות מדיניות אכיפה רבת שנים. עובדה היא כי בישראל משחקים כדורגל מקצועני בשבת מאז ומעולם, ונקיטת הליכים פליליים בגין משחק בשבת לאחר שעשרות שנים לא נעשה דבר, מוקשית בעיניי".

פירוש: אני נדרש לנושא עכשיו בשל הצורך של הפרקליטות להציג עמדה משפטית סדורה בבית הדין לעבודה, לא רק בגלל הפנייה ממך, כבוד השרה. ודעי לך, שמדיניות אכיפה זה לא דבר שמשנים כל יום, כמו גרביים או עמדות של פוליטיקאים. אם אתחיל להגיש כתבי אישום נגד כדורגלנים או מנהלי קבוצות כדורגל על עבודה בשבת, בתי המשפט עשויים לנפנף אותי מכל המדרגות, כי כאמור, העובדה שרשויות החוק לא פעלו בנושא במשך עשרות שנים היא בעלת משקל רב.

ומסיים וינשטיין: "לכך יש להוסיף כי הובא לידיעתי שבימים אלה מקודמת יוזמה ממשלתית לבחינת הסוגיה, ובגדר כך הודעת לי במכתבך כי בכוונתך להקים צוות בין-משרדי למציאת פתרון מקיף לסוגיה זו. משכך הם פני הדברים, ומהטעמים המובאים לעיל, לא מצאתי מקום בעת הזאת להורות על שינוי במדיניות האי-אכיפה הנהוגה מזה שנים. לכשיסיים הצוות את מלאכתו, ותגבשי את המלצותייך, אבקש לעדכנני על מנת שניתן יהיה לשוב ולהידרש לנושא במידת הצורך".

זה החלק במכתבו של וינשטיין, שממש טורק את הדלת בפניה של שרת הספורט. הוא אומר לה – גבירתי, את הקמת צוות בין-משרדי, אז למה בכלל את מטרידה אותי עכשיו? קודם שהצוות יסיים, קודם תקבלי החלטה כלשהי, ואז נראה. בינתיים, רק בגלל שאת מפזרת ראיונות בתקשורת ומוציאה הודעות לעיתונות על הקמת צוותים, אין לי ולמערכת המשפט שום כוונה לזוז מילימטר ממה שעשינו – או לא עשינו – עד כה.

והנה מה שהודיעה מירי רגב לאחר קבלת מכתבו של היועץ המשפטי: "אני מודה ליועץ המשפטי לממשלה שסייע לי לשמור על הכדורגל, על החוק בישראל ועל השבת. אני מחויבת לנושא, ומאמינה שנוכל להגיע לפשרה שתעמוד בעיקרון שמי שרוצה לשחק בשבת ישחק, ומי שלא, לא".

על זה אפשר לומר – או שרגב לא מבינה מה אמר לה היועץ המשפטי, או שרגב מבינה היטב אך מחליטה לזרות חול בעיני מי שטורח להקשיב לדבריה.

רשומה רגילה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.