על סדר היום

בלעדי: הטיוטה הראשונה של צבן, הבריחה של חשין

 

יעקב צבן. תצלום: אתר הרשות השופטת

יעקב צבן. תצלום: אתר הרשות השופטת

נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט דוד חשין, החליט לברוח מתיק אולמרט-טלנסקי. זו המסקנה העולה מהחלטתו של חשין, ביום שני השבוע, שלא להציב את עצמו בראש הרכב השופטים שידון בתיק הנפיץ נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בפרשת טלנסקי, שהוחזרה בשבוע שעבר למחוזי על ידי שופטי העליון. זאת, לצורך גביית עדותה של שולה זקן והגשתן כראיות של שתי קלטות של שיחות עם אולמרט שהקליטה זקן, ושל "יומני שולה" שנפסלו מלשמש כראיה נגד אולמרט במשפט המקורי.

כששופטי העליון, בראשות הנשיא גרוניס, החליטו להחזיר את התיק למחוזי, הייתה ההערכה הוודאית בקרב כל הגורמים – הן בקרב השופטים, הן בקרב עיתונאים ופרשנים – שחשין יציב את עצמו בראש ההרכב שידון בהשלמת המשפט. בראש ההרכב המקורי, כזכור, ישבה השופטת מוסיה ארד, נשיאת המחוזי בירושלים לשעבר, שפרשה לגמלאות לפני כשנה וחצי. בעבר פירסמנו כאן שאם תיק טלנסקי יחזור למחוזי, ארד לא תשוב מפרישתה כדי לשוב לדון בו, זאת, אף שהיה מי שטרח לברר עמה את הסוגיה, ואף שהדבר אפשרי מבחינה פרוצדורלית. כבר אז היה ברור שיהיה צורך להציב שופט נוסף להשלים את ההרכב, לצד יעקב צבן ומשה סובל, שישבו עם ארד בהרכב המקורי.

אבל חשין הפתיע, וביום שני הודיע כי יחד עם צבן וסובל תשב השופטת רבקה פרידמן-פלדמן. הנה הסיפור שמאחורי הקלעים בבית המשפט המחוזי, הנחשף כאן לראשונה: החלטתו של חשין שלא לשבץ את עצמו בראש ההרכב התקבלה בניגוד לעמדתם של השופטים צבן וסובל, שפנו אליו וביקשו ממנו לשבת בראש ההרכב, כפי שראוי בתיק עם פרופיל ציבורי כל-כך גבוה. חשין אמר שישקול זאת, אך לבסוף החליט לדחות את בקשתם.

לפני שהחליט ביום שני, שוחח חשין ארוכות טלפונית ביום ראשון עם נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס. מה עלה בשיחה הזאת? על פי ההערכות, שלושה עניינים: האחד, מינוי רשם חדש לבית המשפט המחוזי בירושלים, במקום השופט ראובן שמיע, שהלך לעולמו בסוף השבוע הקודם; השני, שאלת ההרכב שידון בהשלמת משפט אולמרט-טלנסקי – חשין אוהב להתייעץ, ובנושא הזה הוא התייעץ גם עם גרוניס; והשלישי, שאלת מועמדותו של חשין לבית המשפט העליון.

מתברר שנשיא המחוזי בירושלים לא ויתר על חלומו להתמנות לעליון. הוא עדיין פגוע מכך שאף שכיהן בערכאת השיפוט הבכירה כמינוי בפועל במשך 10 חודשים בשנת 2006, לא זכה במינוי קבע. לא עזר שקיבל את נשיאות המחוזי בנצרת, ולאחר מכן בירושלים, חשין רוצה לזכות בתמיכת שופטי העליון בסבב המינויים הקרוב, שבו יתמנו שני שופטים, במקום עדנה ארבל שפרשה לפני חודשיים וגרוניס עצמו, שיפרוש בינואר 2015.

שאיפותיו של חשין מתנגשות עם תיק אולמרט-טלנסקי הן במובן לוח-הזמנים, והן במובן המהותי. מבחינת לו"ז, הדיון במחוזי ייפתח ב-1 בספטמבר, אבל אמור להימשך לכל הפחות כמה חודשים. הדיון בעוד שבועיים יהיה בעיקר פרוצדורלי, ועניינו קביעת גדר המחלוקת בין הצדדים, סיכום עקרוני על מספר העדים שיופיעו מטעם התביעה וההגנה, וקביעת מועדים לשמיעתם. אגב, לבקשת סנגוריו של אולמרט, הודיעו גרוניס ועמיתיו בעליון ביום חמישי האחרון כי "יומני שולה" יוכלו לשמש ראיה רק לעניין "הכספים הנזכרים בהם", באופן המצמצם עוד יותר את מרחב התמרון הראייתי של הפרקליטות.

בכל אופן, דיון של כמה חודשים בתיק אולמרט לא מסתדר לחשין עם מועד כינוס הוועדה לבחירת שופטים, המתוכננת לסוף ספטמבר-תחילת אוקטובר, לצורך דיון במינויים לעליון. במובן הענייני, חשין פשוט לא צריך את הצרה הזאת על הראש. אין לו איך לצאת מזה טוב. מדובר בתיק נפיץ שיכול רק לעשות נזק לשופטים שנוגעים בו, אם ללמוד מגלגולי התיק עד עתה. זאת לא הפעם הראשונה שחשין מתרחק מתיקים בעלי פוטנציאל נפיץ – אם לצלול לעבר הרחוק, עוד כשופט בית משפט לעניינים מקומיים בירושלים, חשין היה אמור לטפל בתיק פתיחת בתי העינוגים בירושלים בערב שבת, אבל השאיר את הכבוד לאילה פרוקצ'יה, שהתקדמה בהמשך עד לעליון. חומר למחשבה.

סובל שיכתב את צבן

אז איפה זה משאיר את תיק אולמרט-טלנסקי? התשובה היא שבמצב לא פשוט. בסיבוב הראשון של משפט אולמרט במחוזי בירושלים, בפרשות ראשונטורס-טלנסקי-מרכז ההשקעות, שלושת השופטים חילקו ביניהם את עבודת הכתיבה המונומנטלית – הכרעת הדין החזיקה כזכור יותר מ-700 עמודים. מוסיה ארד כתבה את החלק הנוגע בפרשת ראשונטורס, משה סובל טיפל בפרשת מרכז ההשקעות, ואילו יעקב צבן לקח על עצמו את פרשת טלנסקי.

תחקיר "ידיעה שיפוטית" מגלה כעת את הפרטים הבאים: הטיוטה הראשונה שהוציא צבן תחת ידיו הייתה כל-כך מבולבלת ומפוזרת, שגם לחבריו להרכב היה קשה לעכל אותה. באופן חריג ביותר, פנה אליו השופט סובל, וביקש את רשותו לבצע שכתוב מעמיק של הטיוטה. לזכותו של צבן, הבכיר ממנו בדרגה ובוותק, ייאמר שהוא מחל על כבודו והסכים לבקשה. סובל אכן החל לבצע חריש עמוק בטיוטת הכרעת הדין, אבל לא הספיק לסיים את המלאכה עד למועד מתן הכרעת הדין. התוצאה הייתה שפרק הדיון בפרשת טלנסקי בהכרעת הדין הסופית היה לא-ראוי, גם בלי קשר לשורה התחתונה שלו, שזיכתה את אולמרט מעבירת מרמה והפרת אמונים בעניין זה.

הקביעות הנורמטיביות שעלו בכל זאת מתוך אותה הכרעת דין היו כל-כך קשות, עד שפרקליט המדינה דאז משה לדור החליט שלא ניתן לקבלן, והוביל את מהלך הערעור לבית המשפט העליון. ואמנם, בדיון שקיימו חמשת שופטי העליון בערעור, ביולי 2013, הבהיר הנשיא גרוניס שמבחינתו יש להתמקד בפרשת טלנסקי, ולהניח לפרשת ראשונטורס, שגם עליה עירערה הפרקליטות על זיכויו של אולמרט.

למה כל זה חשוב כעת? כי הרכב השופטים שידון בסיבוב הנוכחי תיק אולמרט-טלנסקי, לא מגיע נקי ממשקעים ומטענים. צבן, שכתב את אותה טיוטת הכרעת-דין מקורית בפרשת טלנסקי, יישב כעת בראש ההרכב, בניגוד לרצונו. כמי שעתיד לפרוש במהלך 2015, צבן ביקש לנקות את שולחנו, ולא לקחת תיקים חדשים לטיפולו. עכשיו מה נפל עליו. שלא לדבר על כך שכבר נכווה קשות בתיק הזה. ובלי להזכיר את העובדה שצבן וסובל, ותיקי התיק שייפגשו במסגרתו כעת שוב, כבר צברו משקעים בהתנהלות ביניהם בפרשה הזו. וכל זה, לצד העובדה ששופטים בערכאה דיונית, שערכאת ערעור מחזירה אליהם תיק כלשהו לדיון, נוטים לדבוק בהכרעה המקורית שלהם ולא להתרשם יתר על המידה מראיות חדשות. לא פשוט.

עם זאת, בסוג של הפוך-על-הפוך, אסונה של הפרקליטות עלול להיות דווקא אם בית המשפט המחוזי יקבל את ערעורה, וירשיע את אולמרט בפרשת טלנסקי. למצב כזה יהיו לפחות שתי השלכות לא חיוביות: ראשית, צבן וחבריו עלולים להחליט להפוך את התוצאה על בסיס הראיות החדשות, שיצביעו על כך שהמזומנים שנאגרו בכספת של עו"ד אורי מסר בכל זאת לא היו לצרכים "פוליטיים", ובנוסף יצביעו על מודעותו של אולמרט לכך. המשמעות היא שההרשעה תהיה על בסיס הראיות החדשות, תוך הותרת הקביעות הנורמטיביות המקוממות מהכרעת הדין המקורית על-כנן. למשל, הקביעה שפוליטיקאים שאוגרים כספים במזומן בכספת סודית בעת כהונותיהם הציבוריות, אינם עוברים עבירה פלילית, כל עוד הכספים מיועדים לשימושים "פוליטיים".

במצב כזה, אם אולמרט יורשע במחוזי, הפרקליטות תהיה מנועה מלערער לעליון – על הרשעה התביעה לא יכולה לערער. לכן, עלול להיווצר מצב שבו טיוטה נוספת של פסק דין תיגנז – אותה טיוטה שנכתבה בעליון, ושלא ראתה אור נוכח המחלוקות הפנימיות בתוך ההרכב. יש חשיבות ציבורית רבה שהעליון יאמר את דברו בפרשה זו, גם בהיבט המשפטי-הלכתי וגם מבחינת האינטרס הציבורי ששופטי הערכאה הבכירה יביעו את עמדתם בפרשה הפלילית הנוגעת לראש הממשלה לשעבר. בהסתכלות כזו, התייצבותה המאוחרת של שולה זקן, על קלטותיה ויומניה, עשויה דווקא לפגוע באינטרס לאוורר את כלל היבטי הפרשה. מי שיכול לתקן זאת, שוב בהפוך-על-הפוך, הוא דווקא אולמרט עצמו: אם יורשע כעת במחוזי, סביר להניח ששופטי העליון – לא כולל גרוניס, שיהיה כבר נשיא בדימוס – יידרשו שוב לפרשה. (ת"פ 426/09)

רשומה רגילה

מחשבה אחת על “בלעדי: הטיוטה הראשונה של צבן, הבריחה של חשין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.