הזמנת הרצאות

לצד כתיבת הבלוג, אני עוסק גם במתן הרצאות והנחיית פאנלים בפורומים שונים. ניתן להזמין הרצאות בנושאי משפט מגוונים, ובין היתר בנושאים הבאים:

התמודדות משפטית עם שחיתות שלטונית – משרון וליברמן ועד אולמרט

בשיח הציבורי והמשפטי בישראל התבססו בשנים האחרונות שתי גישות הופכיות למאבק בשחיתות השלטונית, על פי הגישה האחת אין בישראל שחיתות, או שמדובר בתופעה שולית, והפרקליטות והמשטרה רודפות את נבחרי הציבור על לא עוול בכפם משיקולים של רדיפת כוח ופרסום. נציב מובהק לגישה זו הוא שר המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן. על פי הגישה השנייה, השלטון המרכזי והמקומי בישראל נגועים בשחיתות עמוקה, והמאבק לאכיפת החוק על נבחרי ציבור, ולהנעת חקירות והליכים פליליים נגדם, הוא קריטי. נציג מובהק לגישה זו הוא פרקליט המדינה לשעבר משה לדור. בהרצאה זו ננסה להכריע איזו גישה תואמת יותר את המציאות, תוך מעבר בנקודות הציון המרכזיות בתחום המאבק בשחיתות בשנים האחרונות – תיקי החקירה נגד אריאל שרון, אביגדור ליברמן, אהוד אולמרט ועוד.

שחיתות, משפט ותקשורת – המאבק בשחיתות והשיח הציבורי

תחום ההליכים המשפטיים נגד נבחרי ציבור, מהווה זירה ייחודית בעולם המשפט שבה מתגלה מקומה המרכזי של התקשורת בשיח הציבורי ובהנעת הליכי משפט. החל מתחקירים עיתונאיים המובילים לפתיחת חקירות משטרה ובדיקות מבקר המדינה; ליווי תקשורתי של החקירה המשטרתית ותהליך ההעמדה לדין; צווי איסור פרסום ביוזמת המשטרה והפרקליטות וסגירת דלתיים במטרה להרחיק את פרטי ההליך המשפטי מהציבור; מסיבות עיתונאים מתוקשרות של סנגורים ותובעים, התנהלות אגרסיבית של יועצי תקשורת, הדלפות מסמכים ושיתוף פעולה של עדים וחשודים עם כלי תקשורת בפרסומים במהלך ההליך; ולבסוף, שיקולים "תקשורתיים" שנעשים על ידי בית המשפט, להקלה בגזר הדין במסגרת הגנה מן הצדק. כל אלה מציירים תמונה של יחסי גומלין אינטנסיביים בין התקשורת, הזירה המשפטית והליכי משפט נגד פוליטיקאים בכירים. בהרצאה נעמוד על הדינמיקה הייחודית בזו, במבט מבפנים מהצד העיתונאי.

פרשת קצב מא' ועד ת'

ביולי 2006 זימן אליו בבהילות נשיא המדינה המכהן, משה קצב, את היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כדי לדווח לו על מזכירה לשעבר המנסה לסחוט אותו ולטפול עליו עלילות שווא. מאותה פגישה דרמטית, שנודעה לציבור שלושה ימים אחר כך, החל להתגלגל כדור שלג שהחל בחקירה פלילית שקצב עצמו יזם, והסתיים בהרשעה תקדימית של הנשיא בביצוע מעשי אונס ועבירות מין נוספות בשורת מתלוננות, ושליחתו לשבע שנות מאסר. בין לבין חתם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז על עסקת טיעון מקילה עם קצב, ואף נאבק בבג"ץ למען קיום העיסקה על רקע הפגנות המוניות כנגדה, הפרקליטות הופתעה כשקצב עצמו ביטל את העיסקה ביום אישורה המיועד, ובסיבוב פרסה שבה הפרקליטות כעבור שנה לכתב האישום המקורי. פרשת הנשיא קצב היוותה תקדים באינספור מובנים בזירה הפוליטית, הציבורית, המשפטית והתקשורתית, ובהרצאה נספר את סיפורה השלם, מפיו של מי שחקר את הפרשה לעומקה, פגש וראיין את כל גיבוריה, ואף הוציא לאור ספר מקיף על אודותיה ("תיק קצב").

מורה נבוכים לפרשות אולמרט – מהבית בכרמייה ועד מגדלי הולילנד

שש שנות מאסר בפועל נגזרו על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בעקבות הרשעתו בלקיחת שוחד בפרשת הולילנד. לגזר הדין המחמיר קדמו שנים ארוכות של חקירות משטרה, דו"חות מבקר המדינה וסערות תקשורתיות ופוליטיות, שחלקן הסתיימו בסגירת תיקים או בזיכוי בתום משפט. בין היתר נחקר אולמרט בפרשות מכירת בל"ל; המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים ומשרדי ממשלה נוספים; פרשת ראשונטורס; פרשת מעטפות הכסף מטלנסקי; פרשת מרכז ההשקעות; וטובות הנאה בנדל"ן בנוגע לבתיו בכרמייה וברחוב כ"ט בנובמבר. הוא תבע את פרקליט המדינה משה לדור בלשון הרע, דרש לפתוח בחקירה נגד מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, והסתכסך עם מזכירתו לשעבר שולה זקן, שהקליטה בסתר את שיחותיה עמו לאורך שנים, קלטות שהובילו לחקירתו החדשה בחשד לשיבוש מהלכי משפט. בהרצאה נעמוד על הסיפורים הדרמטיים, המוכרים והעלומים, שהובילו ל"הורדת ראש ממשלה מכהן" ושליחתו אל כס הנאשמים, ואולי גם אל מאחורי סורג ובריח.

בית המשפט העליון בין אקטיביזם ל"פרידמניזם"

זה כשנתיים וחצי מכהן כנשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס, הקרוב מבחינת תפישת עולמו המקצועית-שיפוטית לגישתו של פרופ' דניאל פרידמן, הגורסת שבית המשפט צריך למשוך את ידו מעימותים חוקתיים עם הרשויות המחוקקת והמבצעת, ולהתמקד בתפקידו הקלאסי כמכריע בין סכסוכים. גרוניס ירש את מקומם של נשיאים "אקטיביסטים" בעליון, ובהם מאיר שמגר, אהרן ברק ודורית ביניש, החתומים על מונחים כגון "אקטיביזם שיפוטי" ו"המהפכה החוקתית". בבית המשפט העליון מתחולל מאבק פנימי בין שתי גישות משפטיות, בעוד השופטים נאלצים להמשיך ולהכריע בסדרת נושאים נפיצים, ובהם גיוס תלמידי הישיבות, הכרה בגיור רפורמי, מדיניות רווחה וקצבאות, צדק חלוקתי בתחום הנדל"ן, חופש הביטוי, זכויות אדם וענייני ביטחון וצבא. בהרצאה נעמוד על האתגרים המיוחדים העומדים לפתחו של בג"ץ בשלל תחומי המשפט, ועל האופן שבו שופטים שונים מתמודדים עם אתגרים אלה, וננסה לשרטט את עתידו של העליון בשנים הבאות.

להזמנת הרצאות, ניתן ליצור קשר באמצעות המייל: yuvalyoaz@gmail.com או לפנות באמצעות מערכת התגובות של הבלוג.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.